Czy dwie osoby np. małżonkowie mogą przechowywać broń we wspólnej szafie?

Marta Trawczyńska

Coraz częściej strzelectwem interesują się pary, a w takiej sytuacji pojawia się praktyczne pytanie – czy dwie osoby mogą trzymać broń we wspólnej szafie? 

Jak to zwykle bywa – przepisy nie regulują tego wprost.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o broni i amunicji broń i amunicję należy przechowywać w sposób uniemożliwiający dostęp do niej osobom nieuprawnionym.

Kim jest zatem osoba nieuprawniona? Osobą nieuprawnioną będzie osoba, która nie ma żadnego tytułu prawnego, aby mieć dostęp do broni i amunicji, tzn. nie posiada pozwolenia na broń, karty rejestracyjnej broni pozbawionej cech użytkowych, karty rejestracyjnej broni pneumatycznej, świadectwa broni, dopuszczenia do posiadania broni itp. (tak: B. Kurzępa cytowany w komentarzu do art. 32 ustawy o broni i amunicji, Ustawa o broni i amunicji. Komentarz pod red. C. Kąkola, Wolters Kluwer online).

W świetle powyższego, jeśli zakres pozwoleń posiadanych przez obie osoby jest taki sam (np. obie osoby posiadają pozwolenie dla celów sportowych), to raczej nie ma wątpliwości, że wspólna szafa powinna być uznana za dopuszczalną.

W takiej sytuacji w praktyce podpisuje się krzyżowe umowy użyczenia – osoba A użycza osobie B swoje egzemplarze broni, zaś osoba B użycza osobie A swoje.

Wątpliwości moga pojawić się natomiast, gdy łączna liczba sztuk broni we wspólnej szafie przekracza ilość określoną w pozwoleniach wydanych na rzecz poszczególnych osób np. A i B mają pozwolenia na broń do celów sportowych do 10 sztuk każdy, A posiada faktycznie 10 sztuk, zaś B – 5, czyli łącznie w szafie miałoby być przechowywanych 15 sztuk broni. Prawnicy nie są zgodni co do tego czy do limitu sztuk broni wynikającego z pozwolenia wlicza się także broń użyczoną. Turczyn stoi na stanowisku, że nie (https://trybun.org.pl/…/ilosc-egzemplarzy-broni…/), ale jest też stanowisko przeciwne, tj. że posiadać (w tym na podstawie użyczenia) możemy tylko tyle sztuk broni, ile wynika z decyzji KWP (https://gss.gda.pl/…/uzyczanie-broni-palnej-praktyczne…/).

Drugi problem pojawia się gdy dwie osoby posiadają pozwolenia na różne rodzaje broni np. A posiada pozwolenie na broń do celów sportowych, B – do celów łowieckich.

Jeśli chodzi o użyczanie broni przez osoby posiadające pozwolenia do różnych celów, prawnicy wypracowali aż 3 różne stanowiska 😟

Dla przypomnienia – przepis ten brzmi następująco: Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni można użyczać osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych.

Przepis ten rozumiany jest tak:

1) „sportowiec” może użyczać broni tylko innemu „sportowcowi”, myśliwy – myśliwemu

2) dopuszczalne jest krzyżowe użyczenie: „sportowiec” może użyczać „sportowcowi” lub myśliwemu, a myśliwy – myśliwemu lub „sportowcowi”

3) przepis odnosi sie do broni ODPOWIADAJĄCEJ celowi łowieckiemu/ sportowemu, więc jeśli np. A posiada broń do celów kolekcjonerskich, ale broń ta dpowiada celowi sportowemu (mogłoby zostać na nią wydane pozwolenie dla celów sportowych), to może jej użyczyć np. „sportowcowi”. Taką interpretację przyjmuje Turczyn (https://trybun.org.pl/…/uzyczenie-broni-na-podstawie…/) i ja również to właśnie stanowisko uważam za prawidłowe.

Natomiast w praktyce… wszystko sprowadza się do stanowiska lokalnego KWP, które ma uprawnienia do kontrolowania sposobu przechowywania broni.

Komentarze